Senaste

1 dag kvar till kriget i Eskilstuna :)

Håll koll på vädret ! Det tog Kuskarna tio omgångar innan alla insåg att när det blir regn och fukt så var det väldigt svårt att ta sig i mål på innerspår! Det ser ut att regna Imorgon Lördag så vi väntar in i det sista med spelet och kommentarer kring loppen 🙂

Ha en Trevlig kväll

 

// Kricken

Travet kommer Till Åby och Solvalla 7:e November V.86

Jahopp 🙂 Hur ska vi tänka här 🙂 ? Unterstainer ? Eller varför inte Jorma Kontio som svävar på moln ?! Hur många vinster tar dom på Onsdag ?! Flera vinst chanser och öppna lopp i veckans V 86 omgång… KOMMER NI VARA DÄR ?!

Åby tillsammans med Solvalla brukar betyda höga utdelningar och denna vecka ska vi försöka hålla oss till att gardera upp så mycket vi har råd med … Nu lutar vi oss tillbaka i lopparkiven så återkommer vi med mer info kring loppen… Trevlig kväll….

Sitter ni inne på några bra tips, maila till oss på travtips@travspiken.se

 

Mvh

Kricken

 

3:e November och V.75 kommer till Romme :) Dubbel jackpot omgång !!!!

Nu på Lördag kommer Jasmine Ising till Romme från en mammaledighet. Vi hälsar henne välkommen tillbaka från ledigheten och ser fram emot en bra höst/vinter säsong. Jasmine letar oxå efter sin första seger som Travtränare och det kan väl ses som en fin Julklapp så här i juletider. Denna fina Travhelg får Romme Travbana dessutom leverera en Jackpot omgång gånger 2. Ca 70 miljoner står på spel till en ensam vinnare…

Lycka till önskar

//Redaktionen

Dags för uttagningsloppen till Stochampionatet

På fredag kväll är det dags för uttagningsloppen till Stochampionatet på Axevalla.
72 fyraåriga svenskfödda ston gör upp i sex försök och de två bästa är klara för finalen den 22 juli med 1,2 miljoner kronor i förstapris i.
Stjärnor som Dibaba, vinnare av Drottning Silvias Pokal, samt Vamp Kronos, segrare i Stosprintern, gäller som favoriter.

Distansen i uttagningsloppen är 2640 meter och har 70 000 kronor i förstapris.

Uttagningslopp 1
1. Mily – Peter Untersteiner
2. Butterfly Ima – Åke Lindblom
3. Beam Me Up Scotty – Erik Adielsson
4. Gun Palema – Mikael J Andersson
5. Flight Lane – Johan Untersteiner
6. Dibaba – Örjan Kihlström
7. Mogas Piggelin – Christoffer Eriksson
8. Neon Brodda – Niclas Stenquist
9. Havana Boko – Mattias Djuse
10. Elsa Mearas – Per Linderoth
11. Devs Daffodil – Joakim Lövgren
12. Livinginmydream – Kevin Oscarsson

Uttagningslopp 2
1. Ava – Kim Eriksson
2. Je t’Aime Lucky – Johan Untersteiner
3. Historic Moment – Örjan Kihlström
4. Maharani de Baroda – Björn Goop
5. Veroni – Peter Untersteiner
6. On Vogue – Conrad Lugauer
7. Jullan Palema – Mikael J Andersson
8. Vamp Kronos – Christoffer Eriksson
9. Elsa America – Stefan Söderkvist
10. Infinity – Lars-Åke Söderholm
11. Sunwapta Goj – Oskar J Andersson
12. Veiled – Carl Johan Jepson

Uttagningslopp 3
1. Bring Me Love – Stefan Persson
2. Zolicia – Johan Untersteiner
3. Hot Chocolate – Erik Adielsson
4. Hevin Boko – Jorma Kontio
5. Kavata Käll – Peter G Norman
6. Run Chica Run – Peter Untersteiner
7. Lorina Citron – Björn Goop
8. Queen of Sand – Tommy Karlstedt
9. Belle Godiva – Joakim Lövgren
10. Wild Love – Kevin Oscarsson
11. Odessa Celeber – Örjan Kihlström
12. Crowd Pleaser – Mattias Djuse

Uttagningslopp 4
1. Cosmorita – Carl Johan Jepson
2. Ileach C.C. – Oskar Kylin Blom
3. Thaiti Journey – Jorma Kontio
4. Havefunwithme – Johan Untersteiner
5. Papiljotte – Per Linderoth
6. Hillcrest Player – Örjan Kihlström
7. Catch my Love – Kim Eriksson
8. Europhile Am – Peter Untersteiner
9. Rose Mary – André Eklundh
10. Entertainment Ås – Björn Goop
11. Flare – Erik Adielsson
12. Rim Perfect – Kaj Widell

Uttagningslopp 5
1. Bellatrix Zet – Örjan Kihlström
2. Vera Spiro – Carl Johan Jepson
3. A Taste of Honey – Maria Törnqvist
4. Calamara’s Girl – Erik Adielsson
5. Helloise Boko – Mattias Djuse
6. Sheilah Laday – Peter G Norman
7. Ambon Degato – Johan Untersteiner
8. Restless – Åke Lindblom
9. Global Upperstyle – Peter Untersteiner
10. Klara Håleryd – Henriette Larsen
11. Ace of Fairway – Per Berg Thomsen
12. Alfa Mare – Kevin Oscarsson

Uttagningslopp 6
1. Swarovski Broline – Peter Untersteiner
2. Rita C.D. – Hans R Strömberg
3. Nacrous – Troels Andersen
4. Worth a Lot – Stefan Söderkvist
5. Blue Racer Ås – Joakim Lövgren
6. Current Affair – Kim Eriksson
7. Anne Royal – Carl Johan Jepson
8. Vanquish Kronos – Christoffer Eriksson
9. Mellby Free – Björn Goop
10. Poem in Motion – Erik Adielsson
11. Hip Hurray Boko – Johan Untersteiner
12. Charmante Amok – Mattias Djuse